نگاهی به فیلم سینمایی Up in The Air

فیلم سینمایی Up in The Air محصول سال ۲۰۰۹ آمریکا می باشد. داستان این فیلم مربوط به مردی است به نام رایان که تنها زندگی می کند و شغل عجیبی دارد. رایان که نقش آن را جرج کلونی بازی می کند، مسئولِ اعلامِ خبر اخراجِ افراد از کارشان است ! شغلی که بابت آن مدام در سفر است و به همین دلیل رکورد سفر هوایی را دارد ! رایان زندگی انفرادی را دارد، و کمتر ارزش خانوادگی در زندگی اش وجود دارد. همین موضوع در کنار شغل عجیبش می تواند آموزه های اجتماعی و مدیرتیی زیادی برای بیننده داشته باشد.

اخراج از کار یکی از بدترین حادثه هایی است که می تواند برای هر کسی در طول زندگی اش رخ دهد. مدیران شرکت ها در دوران دشوار اقتصادی برای کوچک تر کردن تشکیلات خود و به منظور عبور ازبحران اقتصادی ، مجبور به اخراجِ فله ای کارکنان خود می شوند. اما ابلاغِ خبر اخراج به کارمند یا کارمندان مورد نظر کار ساده ای نیست . و مدیران شرکت ها ترجیح می دهند این کارِ دشوار و «کثیف»را به کس دیگری محول کنند؛ هر چند که در غالب موارد مدیران شرکت ها برای اخراج کارمندان خود روش های «علمی»خاصی دارند که از آن استفاد ه می کنند .

کتاب «هاوارد چه چیزهایی را یاد نمی دهد» و فیلم Up in The Air

مثلاً مجموعه ای از این روش ها در کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی دهد (نوشته ی مارک مک کورمک، ترجمه ی محمود طلوع ) آمده است که ذکرش خالی از «لطف »نیست. اقای مک کورمک که خودش از مدیران کارکشته ی آمریکایی بوده است در بخشی از کتاب خود نوشته است:«راه های اخراج متعدد است . اما رعایت چند عامل در این مورد اهمیت دارد: ممکن است مجبور شوید روزها، ماه ها یا در مواردی یکی دو سال صبر کنید تا کاملا برای اخرا ج کارمندی آماده شوید. صبر و شکیبایی در این زمینه راهگشا و جبران کننده است . اگر زمان برکناری را دقیقا تنظیم و بر اساس برنامه عمل کنید. قطعاً خسارت احتمالی را به حداقل خواهید رساند. بهترین راه برای اخراج افراد این است که بگذاریم خودشان استعفا بدهند . من یک راه آسان تر هم سراغ دارم کارمند مربوطه را به دفتر خود فرابخوانید و به او بگویید این وضع قابل دوام نیست. من به جایی رسیده ام که شما باید جای دیگری را برای کار کردن بیابید.

جرج کلونی در نمایی از فیلم Up In The Air

بهتر است خود تو یکی دو روزی فکر کنی و بعدا با هم در این مورد مذاکره کنیم. باور نمی کنید که چنین صداقتی چقدر توجه آنها را جلب می کند و به آنها کمک می کند که به نتیجه ای دلخواه برسند(؟!)یک راه دیگر این است که بگذارید رقبا کارمندان اخراجی شما را از شما بگیرند. نکته ی دیگر این است که باید آتش را با آتش پاسخ دهید . خود من یک زمان کارمند گستاخی داشتم که فهمیدم خبر اخراج به گوش اش رسیده و قصد دارد همه پرونده ها و اطلاعات محرمانه را با خودش ببرد. لذا برای او یک برنامه سفر یک روزه ی کاری ترتیب دادیم و در مدتی که از اداره دور بود،دفتر کارش را خالی کردیم و قفل های مورد لزوم را هم عوض کردیم. و زمانی که از سفر برگشت حکم اخراج اش را کف دست اش گذاشتیم …ضمنا جایی را که برای ابلاغ حکم اخراج فرد انتخاب می کنید، دقیقا به میل شما بستگی دارد که مثلا در دفتر کار شما، دفتر کار او، یا در جایی بی طرف باشد.

جرج کلونی در نقش رایان بینگهام فیلم Up in The Air

جرج کلونی در فیلم پا در هوا در قالب ریان بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) ظاهر می شود. بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) متخصص در ابلاغِ خبر اخراج به کارمندان اخراجی است رایان بینگهام (در فیلم سینمایی Up in The Air) هیچ دفتر کار مشخصی ندارد زیرا مدام در حال سفر کردن از این ایالت به آن ایالت است. بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) در حین یکی از مسافرت های هوایی اش موقعی که مسافر بغل دستی از وی می پرسد که اهل کجاست؟پاسخ می دهد:«همین جا.»ریان بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) کار خود را دوست دارد.

او خودش را یک آدم مفید و حرفه ای تلقی می کند. بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) برای زندگی جاده ای خودش فلسفه ای دارد. او از زمین گیر شدن بدش می آید و دوست ندارد که در هیچ رابطه ی انسانی تعهد زدایی درگیر شود؛ هر چند که در شهر اوماها آپارتمانی برای خودش دارد. او در جایی از فیلم می گوید:« سال گذشته ۳۲۲ روز را در سفر و ۴۳روز افتضاح را در خانه سپری کردم.»اما ورود دو زن به زندگی بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی)، باعث می شود که امنیت شغلی و احساسی وی در مخاطره قرار بگیرد . بینگها م حالا با یک مشکل جدی روبرو است:مدیران شرکت به این فکر افتاده اند که از طریق اینترنت و چت شبکه ای خبرهای اخراج را به کارمندان خود ابلاغ کنند . بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) تلاش می کند تا با این تهدید بالقوه مقابله کند.

پا در هوا یا میان زمین و آسمان ترجمه های مختلف Up in The Air در فارسی هستند

پا در هوا فیلمی است که به نظر خیلی ساده و راحت می آید، اما در واقع چنین نیست . ساختن فیلمی که هم سرگرم کننده باشد و هم واجد درون بینی های جدی روانی و اجتماعی، کار دشواری است . فیلم هم خنده دار است هم تلخ و گریه آورد، هم درام است هم واقعیت، ترکیب کردن همه ی این عناصر متناقض حقیقتا کار سخت و دشواری بوده که جیسون ریتمن، کارگردانِ ۳۲ساله ی فیلم، از عهده ی آن برامده است. ریتمن فیلمنامه ی پا در هوا را از روی رمانی به قلم والتر کیرن اقتباس کرده است. ریتمن موفق به نگارش فیلمنامه ای شده که در بردارنده ی یک نگاه تلخ و شیرین به زندگی یک جنگجوی جاده ای خوشحال است؛جنگجویی که بیشتر اوقات زندگی خود را شادمانه در هواپیما سپری می کند و به قول خودش برای برای شناختن او باید با وی پرواز کرد.

کار قبلی ریتمن به عنوان نویسند ه -کارگردان فیلم ارزنده ای بود به اسم برای سیگار کشیدن تان متشکرم . ریتمن همچنین فیلم به یاد ماندنی جونو را بر اساس فیلمنامه ای از دیابلوکدی، کارگردانی کرده بود. پا در هوا نسبت به دو فیلم قبلی ریتمن گامی به جلوست؛ عم از حیث بازی های بازیگران و هم از حیث بامزه نشان دادن چیزها بدون اینکه نیازی به قربانی کردن صداقت و عقلانیت باشد. ریتمن در مصاحبه ای گفته که شش سال متوالی روی فیلمنامه ی پا در هواکار می کرده و وی طی این مدت ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد و از یک جوان به مردی بالغ و کامل تبدیل شد . موقعی که یکی از کاراکترهای فیلم می گوید:«زندگی بهتر از هر کار دیگری است»پی می بریم که این حرف، حرف دل سازنده ی فیلم است. ریتمن گفته است که :«این فیلم شخصی ترین فیلمی است که تا کنون ساخته ام .»گرما و صمیمیت موجود در فیلم و تأکید آن بر معنای واقعی زندگی و انسانیت، تأییدی است بر همین گفته ی فیلمساز .

فیلم بر دل می نشیند زیرا برآمده از دل سازنده اش می باشد. فیلم up in the air با تصاویری هوایی از مناظر طبیعی آمریکا توأم با موسیقی هیپ -هاپ شارون جونز شروع می شود. این تصاویر و صداها با تماشاگر نوید می دهد که خود را برای تماشای فیلمی آماده کند که کاملا متفاوت از آن چیزهایی است که تا کنون دیده . ابتکار دیگر فیلمساز گنجاندن مجموعه ای از آدم های عصبی و ناراحت در آغاز فیلم است که همگی آنها به تازگی از کارهای خود اخراج شده اند. غالب این افراد، غیر بازیگرانی هستند که در زندگی واقعی از کار اخراج شده اند و حالا در جلوی دوربین، از تجربه و احساس خود به هنگام شنیدن خبر اخراج شان سخن می گویند.

جیسون ریتمن، فرزند ایوان ریتمن کارگردان مشهور سینما(و در ضمن تهیه کننده ی پا در هوا)می گوید که کاراکتر ریان بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) را اختصاصا برای جرج کلونی نوشته بوده است . کلونی در قالب بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) موفق شده از قالب پرسونای سینمایی همیشگی خود -آدم جذابِ اسیب پذیر -خارج شود و پرسونای کاملا متفاوتی را از خود به نمایش گذارد. بازی های ورافارمیگا و آنا کندریک نیز در نقش دو زن زندگی بینگهام (در فیلم Up in The Air با بازی جرج کلونی) فوق العاده حرفه ای و بی عیب و نقص است. همه ی این ها دست به دست هم داده تا فیلم پا در هوا به یکی از بهترین فیلم های سال ۲۰۰۹ مبدل شود

دانلود فیلم سینمایی Up in The Air

برای دانلود فیلم سینمایی Up in The Air بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

دانلود فیلم سینمایی Up In The Air یا پا در هوا

تریلر فیلم سینمایی پا در هوا (Up in The Air)

درباره سینما تکست

سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

Paterson Jim Jarmush

فیلم سینمایی Paterson 2016 +تریلر رسمی

جیم جارموش با جدیدترین فیلمش به اسم Paterson به جشنواره کن سال ۲۰۱۶ رفت. داستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ این سوال را بدهید ! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.