عشق تعطیل نیست؛ کپی از فرندز است؟

روزهای گذشته سریال جدید به نام «عشق تعطیل نیست» پس از تبلیغات نسبتاً محسوس در سطح شهر از بیژن بیرنگ برای شبکه نمایش خانگی منتشر شد و در اختیار مخاطبان قرار گرفت. سریالی که به سبک سریال های کمدی ساخته شده و سعی نموده به سبک این نوع سریال ها هم تا حد زیادی وفادار باشد. هر چند تعدادی از مخاطبان از زمان انتشار این سریال به شباهت به یکی از کمدی های آمریکایی یعنی فرندز Friends انتقاد کرده اند. اما این انتقاد ها بلافاصله با واکنش سازندگان مواجه شد. بیژن بیرنگ (کارگردان سریال) که از زمان انتشار این سریال در بخش کامنت های صفحه اینستاگرامش با مخاطبان سریال در حال گفتگو است درباره این شباهت گفت:

فکر نمی کنم قصه فرندز به ما ربطی داشته باشد. جز سبک کار یعنی کمدی سیت کام که همه از یک جا می آییم. این کار تجربه سختی است که در ادبیات ما نیست و دوست دارم کمکم کنید. بله من دقیقاً از دکور فرندز استفاده کردم چون دکور زیباییه و دوازده سال قدیمی نشد. ولی سایر دکورها اریجینالن و این را هم به خاطر علاقه ام به استاد این نوع کار به من ببخشید. این کار مثلا تئاتره و اونور بهش می گن شو و جلوی مردم اجرا میشه. این سبک کار را باید شناخت و بهش عادت کرد.

علی بیرنگ سازنده موسیقی عشق تعطیل نیست! هم درباره این انتقاد ها نوشته:

در کار هنری سبک های مختلف وجود داره،اینکه در سبک سیت کام یا گَگ کُمیک کار بشه اسمش تقلید نیست.هر سبکی هم عناصر خودشو داره که صدای خنده در این سبک از عناصر جدایی نا پذیر این سبک هستش.ده ها سریال در آمریکا در این سبک وجود داره،پس باید بگیم از هم کپی کردن؟در مورد دکور،چرا بقیه دکورها رو نمیبینیم؟اون یک دکور عمدا شبیه فرندز ساخته شده؟چرا؟چون دوست داشتن اون دکور را و دلیلش را هم توضیح دادن. طبیعتا میشد به راحتی یک دکور دیگه مثل بقیه دکورها ساخته بشه.آیا در طول ۱۰ فصل سریال فرندز این قصه وجود داشته؟این دیالوگ ها؟کار کردن در استایل و سبک مشخص را تقلید ندونیم و بیاییم یک جور دیگه نگاه کنیم…

همچنین مهناز افشار هم درباره این انتقادها نوشته است:

 سلام دوستان عزیز از اینکه نقدی داشته باشیم ولی با ادبیات محترم ،حتما تاثیر بهتری خواهد داشت ، که البته خیلی از شما عزیزان حتی بهتر از ادبیات شخصی من مینویسین و من یاد میگیرم . در مورد مجموعه خانگی عشق تعطیل نیست ، بی شک من خیلی زیاد وسواس و حساسیت داشته ام و امیدوارم در ادامه بهتر و بهتر شود ، در مورد شباهت به سریال فرندز ، متاسفانه من این سریال را ندیده ام و امیدوارم که اگر شبیه شده ، در ادامه راه و مسیر، قصه جای خود را پیدا کند . تمام تلاش این بوده برای اواین تجربه در شبکه خانگی ، کیفیت کار در همه جهات خوب باشد ، اما در نهایت وظیفه یک بازیگر با همه دقت و وسواس و سخت گیریهاش تا یک حدی در کیفیت خوب کار تاثیر دارد ، مسئولیت بیشتر بی شک با کارگردان و گروه تهیه و تولید است . کمی صبر کنیم من هم چون شما منتظر قسمتهای دیگر کار هستم و بهتر شدن آن تا بتوانیم کار را ادامه دهیم . کمی صبر ممنون  و درچند پست قبل عرض کرده بودم سریال، متوقف شده . اینطور که پروژه به ما اعلام کرد ، دلایل آن ، آماده نبودن قصه بطور کامل بوده و تا قسمت ۶ نوشته شده و مهم تر اینکه منتظر نظرات شما عزیزان بعد از دیدن چند قسمت از کار هستند . و ندیدن فرندز برای من دلیلش این بوده که جایگزینهای دیگری داشته دوستان . کمی سلیقه فردی من در انتخاب سریالها با تعدادی از شما فرق دارد و بی شک حتما فرندز را خواهم دید .

سریال عشق تعطیل نیست! پس از شام ایرانی، تجربه دیگری از سوی بیرنگ در شبکه نمایش خانگی، پس از مجموعه شام ایرانی است.

درباره سینما تکست

سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

علی معلم

عکسهای مراسم تشییع پیکر علی معلم، پس از فوت ناگهانی

علی معلم، تهیه کننده و منتقد شناخته شدۀ سینمای ایران، درگذشت ! خبر خیلی کوتاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ این سوال را بدهید ! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.