جایزه شهاب حسینی و اصغر فرهادی؛ متفاوت از همیشه

۱۹ سال پیش و زمانی که عباس کیا رستمی نخل طلا را تصاحب کرد، مردم ایران به سرعت مطلع نشدند ولی این بار به لطف سایت ها و کانال های تلگرامی مردم در لحظه مطلع شدند و دیگر اهمیتی ندارد که صدا و سیما خبر را منتشر می کند یا نه. این بار البته صدا و سیما با فاصله و در شبکه خبر و با لحن محترمانه این خبر را انعکاس داد.

۱۹ سال پیش عباس کیا رستمی نه تنها در داخل چندان تجلیل نشد که حتی نشریه ای خارجی مدعی شد کسانی در تهران و البته به شکل نمادین با حلقه «دار» در انتظار او بودند که چرا در آن فستیوال مصافحه ای داشته است و خلاصه، آن روز با امروز خیلی تفاوت کرده است !

اما خوشحالی ما از جایزۀ شهاب حسینی و اصغر فرهادی محدود به همین نمی شود، حضور فرهادی و شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در این گونه مراسم ها چهره واقعی یا امروزیِ جامعه ایران و دست کم طبقه متوسط را برای جهانیان ترسیم می کند و کارگردان و بازیگران ایرانی نشان می دهند که ایرانیان چگونه زندگی می کنند و زیست مدرن تا چه اندازه در ایران هواخواه دارد.

شهاب حسنی-فیلم سینمایی فروشنده
شهاب حسنی-فیلم سینمایی فروشنده

و در آخر این که، فیلم سینمایی فروشنده، به عنوان فیلمی که دارای داستان است، برندۀ جایزۀ بین المللی شد و این بار نمی توان محکوم کرد که این فیلم برای همۀ مردم نیست و مخاطب ندارد، این بار باز هم اصغر فرهادی با فیلمی دارای داستان،جایزه ای برد که خود داستانی جدید را در هنر ایران رقم زده است …

اصغر فرهادی-فیلم سینمایی فروشنده
اصغر فرهادی-فیلم سینمایی فروشنده

درباره سینما تکست

سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

علی معلم

عکسهای مراسم تشییع پیکر علی معلم، پس از فوت ناگهانی

علی معلم، تهیه کننده و منتقد شناخته شدۀ سینمای ایران، درگذشت ! خبر خیلی کوتاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ این سوال را بدهید ! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.