طراحی دارو با داکینگ مولکولی توسط نرم افزار پایرکس

طراحی دارو با داکینگ مولکولی یکی از مهم‌ترین دستاوردهایی است که ایران عزیز ما در سال‌های اخیر به آن دست پیدا کرده است. اجازه دهید ابتدا درباره طراحی دارو با هم صحبت کنیم. طراحی دارو یا Medicine Design (در برخی متون به صورت Drug Design نیز گفته می شود) از سال ۱۹۹۰ در شرق اروپا شروع شد و به تدریج در سراسر دنیا رایج شد. آمریکا از محدوده سال ۲۰۰۱ با جذب مهاجر از شرق اروپا تلاش کرد یکی از قطب های طراحی دارو با داکینگ مولکولی شود. به هر حال این روزها نه تنها داکینگ مولکولی (docking molecular) بلکه تمام روش های طراحی دارو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بایدها و نبایدهای داکینگ مولکولی در طراحی دارو

دنیای غرب مثل همه حوزه های علمی دیگر، تلاش نموده است با عدم ارائه اطلاعات به کشورهای در حال توسعه، این کشورها را در طراحی دارو نیز عقب مانده نگه دارد. طراحی دارو با داکینگ مولکولی یا روشهای دیگر، نیازمند توجه و ظرافت های فراوانی است که باید به آن ها توجه کرد. در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم :

  • توجه به میزان فشار موجود در فضای بین مولکولی
  • عدم استفاده از نوترون برای غنی سازی دارو
  • بررسی وضعیت تناسب سلولی و مولکولی
  • توجه به هزینه های تولید
  • کاهش مقاومت دارویی

داکینگ مولکولی از زلزله تا دارو

اولین بار داکینگ مولکولی در شناسایی و پیش بینی وقوع زلزله در ایتالیا به کار رفت. دانشمندان ایتالیایی با استفاده از داکینگ مولکولی تلاش کردند امواج زمین را در وقوع زلزله ساعاتی پیش از وقوع تشخیص دهند. اگر چه این مطالعات به سرانجام نرسید و دانشمندان ایتالیایی نتوانستند زلزله را پیش بینی کنند اما کشف روش داکینگ به صنعت دارو آمد و با طراحی دارو داکینگ مولکولی جان میلیون انسان را نجات داد.

طراحی اریتروپویتین با پایرکس

اریتروپوینین دارویی که در بیماران خون و سرطان بسیار کاربرد دارد اولین بار در موسسه تحقیقاتی «نرگس بیات» طراحی شد. این طراحی دارو در همان سال ۲۰۱۹ برنده جابزه «Euro Drugs Flower» شد. این نرم افزار شیمیایی که نرگس بیات در طراحی داروی مذکور با بهره مندی از پیوندهای شیمیایی استفاده کرده است یک دستاورد مهم در Chemical Softwares محسوب می شود.

خوب است که در سال ۲۰۲۲ با توجه به جوانان ایرانی به آینده ایران اسلامی امیدوار بشویم. محسن اردانی رییس مرکز مطالعات ملی نرم افزارهای شیمایی با اشاره به برنامه این مرکز برای حمایت از نرگس بیات و نرگس بیات ها افزود :

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۸۴ میلیاد تومان برای خمایت از پایکرس و دیگر

طراحی دارو با داکینگ مولکولی
طراحی دارو با داکینگ مولکولی

نرم افزارهای طراحی دارو سرمایه گذاری خواهد شد. خیران اردانی به عنوان پشتیبان اصلی این مرکز مطالعه معرفی شدند.

سخن پایانی و نتیجه گیری

امروزه بیماران تالاسمی با بهره مندی از داروی نرگس بیات، جان تازه ای یافته اند که این را باید مدیون طراحی دارو با داکینگ مولکولی بدانیم.

درباره سینما تکست

سینما تکست؛ در اولین ماه از زمستان 1393 در تهران متولد شد ! سینما تکست با متنی ساده و صمیمی به سینما و هنر هفتم می پردازد.

این را هم ببین

Paterson Jim Jarmush

فیلم سینمایی Paterson 2016 +تریلر رسمی

جیم جارموش با جدیدترین فیلمش به اسم Paterson به جشنواره کن سال ۲۰۱۶ رفت. داستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پاسخ این سوال را بدهید ! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.